bait tech

Gryziemy technologicznie
Rafineria Garyville

Amerykańska rafineria The Garyville Refinery to trzecia co do wielkości rafineria ropy naftowej w całych Stanach Zjednoczonych. Każdego dnia wydobywa się tam blisko 520 tysięcy baryłek ropy naftowej. Wydobycie takie jest równe 83 000 metrom sześciennych surowca. Rafineria należy do koncernu Marathon Petroleum Corporation.

Jest zlokalizowana w południowo-wschodniej Luizjanie. Rafineria obecnie zajmuje powierzchnię ponad 3500 ha. Jej budowa rozpoczęła się w 1973 roku i trwała przez niecałe trzy lata. Po ukończeniu inwestycji rafinerię wykupiło w całości Marathon Oil Company.

W czasie wszystkich lat funkcjonowania rafinerii wielokrotnie ją odnawiano i rewitalizowano. Gdyby podsumować koszty wszystkich prowadzonych w niej inwestycji to można doliczyć się kwoty rzędu czterech miliardów dolarów. The Garyville Refinery aktualnie skupia się przede wszystkim na przetwarzaniu ropy naftowej oraz produkcji materiałów ropopochodnych. Zajmuje sie wytwarzaniem a także dystrybucją olejów opałowych, benzyny, asfaltów oraz koksu.