bait tech

Gryziemy technologicznie
Renesans resoraków

Resoraki na pierwszą myśl kojarzone są ze starymi czasami w których to chłopcy posiadali całe kolekcje na swoich półkach. Czy dziś jest inaczej? Pomimo wielkiego rozwoju branży zabawkowej, resoraki nadal cieszą się popularnością. Przeżywają obecnie swoiste odrodzenie, dzięki któremu producenci zacierają ręce i produkują kolejne modele. Za czasów naszych dziadków były jedynie marzeniem, którego dotknąć można było w Pewexie. Stawały się zajęciem, które zajmowało długie dni. Współcześnie dzieci mające dostęp do wielu zabawek nie doceniają tak pojedynczych elementów. Nie mniej jednak moda na poszczególne zabawki powraca, a resoraki sklep są na to świetnym przykładem. Jaka jest historia resoraków?

  • Otóż pierwszy, oficjalny samochodzik tego typu to Ausin Somerset, a jego historia sięga roku 1954. Po historycznej produkcji, zaczęto wymyślać kolejne modele, a sprzedaż odbywała się w charakterystycznych, żółtych pudełkach. Dziś najstarsze modele są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, którzy są w stanie wydać fortunę, by je zdobyć. Warto więc przeszukać strychy swoich dziadków!;
  • Po wojnie, w Wielkiej Brytanii została założona pierwsza firma, zajmująca się wyrobem metalowych produktów. Pierwszym pojazdem zabawkowym, który opuścił linię produkcyjną był dissel roller, krótko tłumacząc – walec drogowy.

    Popularność firmy i kolejne produkcje rozrastały się błyskawicznie. Firma Matchbox jest znana po dzisiejsze czasy;

  • W latach 90 pojawiały się kolejne firmy, które produkowały resoraki. Jedną z najpopularniejszych była firma Mayolette, a później sławę zabrały jej popularne dziś – Hot Wheels. Firma charakteryzuje się dość odrębną ofertą, ponieważ najpopularniejsze produkty to serie samochodów (kilka sztuk spakowane do jednego opakowania). Pomysł wziął się z inspiracji najlepszymi bajkami, np. ,,Auta’’. Firma poszła jednak o krok dalej i oprócz samych samochodów podejmuje się także produkcji kolejnych zestawów. Można więc zakupić rozbudowane garaże, drogi i parkingi, które jeszcze bardziej wpłyną na frajdę z zabawy.

Resoraki są przykładem zabawek, które w pewnym momencie przestały być popularne, lecz w ostatnich latach przeżyły swoisty renesans. Uważane są za bardzo ciekawą formę zabawy, która pobudza wyobraźnię i daje dziecku możliwość rozwoju. Dziś jest ich bardzo wiele, a punkty sprzedaży są bardzo rozbudowane. Resoraki można nabyć zarówno w sklepach zabawkowych, ale także hipermarketach i na stacjach benzynowych! Dzięki ogólnej dostępności są przykładem zabawek, które można zobaczyć niemalże w każdym pokoju dziecięcym.