bait tech

Gryziemy technologicznie
Zgadnij, kto to?

Pamiętasz, jak bawiłeś się ze swoim maluszkiem w popularne „akuku”? Z tej zabawy zwykle rezygnuje się już po kilku pierwszych miesiącach życia dziecka. Tymczasem nawet przedszkolak może bawić się w tego rodzaju gry, jeśli tylko zostaną odpowiednio urozmaicone i przystosowane do tych umiejętności, które już zdążył nabyć.

Należy pamiętać, że ta gra nadal powinna stanowić dla dziecka choćby drobne wyzwanie. W ostatnich latach w wielu sklepach z zabawkami można zobaczyć proste plansze, przeznaczone do gry w „Zgadnij, kto to?”.

Mechanizm tego rodzaju gry jest bardzo prosty. Dwóch uczestników siada naprzeciwko siebie i wybiera ze swojej planszy określoną postać.

Drugi gracz ma za zadanie zadawać takie pytania, by jak najszybciej odgadnąć, kto został zaznaczony na planszy pierwszego. Dodatkowym ułatwieniem są zamykane „drzwiczki”, które pomagają zapamiętać, które z postaci już zostały wykluczone.

Ważnym elementem gry jest to, że na zadawane pytania można odpowiadać tylko „tak” lub „nie”. Aby znaleźć rozwiązanie, musimy więc posługiwać się takimi zwrotami jak „czy twoja postać ma czarna włosy?” lub „czy wybrana postać nosi okulary?”.

Dzięki temu maluch uczy się nie tylko logicznie myśleć i analizować sytuację, ale również formułować odpowiednie pytania.