Żółtaczka pokarmowa
Żółtaczka pokarmowa to inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu A. Należy je naturalnie odróżnić od innych typów wirusowego zapalania wątroby – B oraz C.
W przeciwieństwie do nich, nie jest ona tak groźna, choć, jako choroby zakaźnej, nie należy jej lekceważyć. Wirus przenosi się przez brudne ręce oraz poprzez zakażoną żywność.
Epidemie zdarzają się przede wszystkim na terenie szkół oraz na różnego rodzaju obozach. Sam okres wylęgania się choroby trwa zwykle od piętnastu do pięćdziesięciu dni.
W następnej kolejności chory zaczyna odczuwać brak apetytu i nudności. Dopiero później pojawiają się symptomy, charakterystyczne dla stanów zapalnych wątroby.
Najczęściej chory wymiotuje, a dzieci przechodzą też biegunkę. Na końcu występują objawy, typowe dla uszkodzenia komórki wątrobowej.
Pojawia się zażółcenie twardówki oraz skóry (jego widoczność jest kwestią indywidualną danego organizmu). Przy żółtaczce pokarmowej nie stosuje się raczej leczenia farmakologicznego.
Zaleca się odpoczynek, spędzanie jak największej ilości czasu na leżąco oraz odpowiednio skonfigurowaną dietę. Jeśli chodzi o środki zapobiegawcze, najskuteczniejsze okazują się szczepionki.