bait tech

Gryziemy technologicznie
Jak dobrać programy zabezpieczające?

Kryterium jakości programów antywirusowych czy zapór ogniowych (firewall) jest przede wszystkim ich skuteczność. Poszczególne antywiry są w stanie zidentyfikować i zneutralizować różną ilość wirusów, trojanów czy aplikacji szpiegujących. Skąd mamy wiedzieć, które radzą sobie najlepiej? Regularnie w serwisach zajmujących się tematyką IT publikuje się testy skuteczności oprogramowania antywirusowego. Dowiemy się z nich, które produkty są skuteczne, a które mniej.

Teoretycznie najlepsza ochrona jest płatna. Komercyjne programy, takie jak Kaspersky czy Norton wyłapują zdecydowaną większość szkodników i oferują ponadto bogate wsparcie techniczne dla klientów. Jednak większość użytkowników nie musi wydawać pieniędzy, by czuć się bezpiecznie online. Wiele całkiem darmowych aplikacji radzi sobie świetnie z wirusami.

Liderem na polskim rynku w tej kategorii pozostaje od lat czeski Avast. Jest on często polecany przez specjalistów z pogotowia komputerowego. Dobre notowania ma także niemiecka Avira. Użytkownik ma w czym wybierać – musi tylko zdefiniować trafnie własne potrzeby.