bait tech

Gryziemy technologicznie
Na ratunek

Psy mają wiele zdolności, które wykorzystuje się nie tylko w policji, straży pożarnej czy służbie celnej, ale także w ratownictwie. Ich umiejętność odnajdywania ludzi po przejściu kataklizmów, czyni z nich doskonałych ratowników. Dzięki swojemu niezawodnemu węchowi, psy pomagają w odnajdywaniu ludzi zasypanych lawinami czy gruzami, potrzebujących pomocy w wodzie i zagubionych w lesie.

Pies ratowniczy, musi wykazać się odwagą, inteligencja, brakiem agresji wobec ludzi oraz łatwością wykonywania powierzonych mu zadań. Psy ratownicze, podobnie jak psy służbowe posiadają swojego opiekuna, który także musi posiadać wiele niezbędnych w ratownictwie umiejętności. Osoba będąca opiekunem, powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje do pracy z psem, dobrą sprawność fizyczną, a także umiejętność udzielania pierwszej pomocy, czy posługiwania się sprzętem niezbędnym do ratowania zdrowia i życia ludzi.

Wyróżniamy kilka typów psów ratowniczych, a mianowicie są to psy ratownicze lądowe- gruzowe, poszukiwawcze terenowe, lawinowe, jak również psy ratownicze wodne.