bait tech

Gryziemy technologicznie
Rafineria ropy naftowej The Essar Rafinery
www.dezybis.com.pl

Rafineria ropy naftowej The Essar Refinery jest dzisiaj jedną z najbardziej znaczących rafinerii ropy naftowej na światowym rynku petrochemicznym. Należy do koncernu Essar Oil, przez który jest zarządzana. Rafineria jest zlokalizowana w indyjskim mieście Vadinar.

Jej budowa rozpoczęła się w 1996 roku i zakończyła po kilku latach. Oddanie rafinerii do użytku wielokrotnie przekładano. W głównej mierze wynikało to z problemów finansowych oraz z faktu, że ówczesny projekt budowy rafinerii nie był dostosowany do aktualnych standardów ochrony środowiska.

Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy gotowe było zaledwie 60% inwestycji. W budowę uderzył jednak cyklon, który niemal doszczętnie zniszczył rafinerię. Po tym wydarzeniu budowę wstrzymano i wznowiono ją dopiero w 2005 roku, kiedy to inwestor pozyskał na nią fundusze.

Budowę The Assar Rafinery zakończono w 2006 roku. Jak podsumowano, jej całkowity koszt budowy wyniósł ponad dwa miliardy dolarów. Dzisiaj rafineria The Essar Rafinery wpisuje się już we wszystkie wymogi co do zasad ekologicznego przetwarzania ropy naftowej.