bait tech

Gryziemy technologicznie
Tłumaczenia to nie tylko słowa
www.27ulica.pl

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre słowa mogą inaczej brzmieć i mieć inne znaczenie, w zależności od kontekstu w którym zostały wypowiedziane. Dlatego też, jeśli jesteśmy tłumaczem, to musimy pamiętać, aby przekazywać nie tylko same słowa, ale także żeby przekazywać ich ukryte znaczenie, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że przekażemy też to, co zostało w nich ukryte, co nie zostało przekazane wprost.

Może być ciężko się tego nauczyć

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że może nam być ciężko nauczyć się takiego wyczulenia na czytany tekst, takiego wczuwania się w to, co autor danego tekstu miał na myśli. Oczywiście możemy trenować i próbować się wczuć w tą rolę, próbować wychwycić głębszy sens danej wypowiedzi, jednak może się okazać, że to wcale nie będzie takie proste.

Dlatego też, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że najłatwiej w tym zawodzie mają te osoby, które takie wyczulenie na tekst mają niejako w genach, których odpowiednie odczytanie sensu wypowiedzi, przychodzi niejako automatycznie. Oni mają też największe szansa na osiągniecie naprawdę wysokich wyników w tym zakresie, a to oznacza, że będą mieli również szansę otrzymywać te najciekawsze zlecenia.

tłumaczenia albański Skup złomu Ruda Śląska http://www.wostal.biz/skup-zlomu-ruda-slaska.php skupujemy złom w Rudzie Śląskiej

Trzeba to robić spokojnie

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze tłumaczenie będzie zrobione w odpowiedni sposób, że faktycznie będzie ono przekazywało sobą to co powinno, to musimy na nie poświęcić odpowiednią ilość czasu. Tutaj nie można się spieszyć, nie wolno wpisywać słów, które niby pasują, ale jednocześnie nie będą odpowiednie do kontekstu.

Dlatego też, tłumacz do swojej pracy niejednokrotnie potrzebuje czasu, odpowiedniego skupienia, a co się z tym wiąże, musimy mieć pewność, że będzie on miał możliwość dokładnego wczucia się w tekst i przekazania tego, co on ze sobą niesie. Oczywiście im trudniejszy tekst, im ważniejszy, tym tego czasu będzie potrzeba jeszcze więcej, bo może się wówczas okazać, że odkrycie faktycznego sensu i przede wszystkim jego odpowiednie przekazanie, nie będzie tak łatwe, jakby mogło się wydawać. Im lepiej wykonane tłumaczenie, tym większa szansa, że w odpowiedni sposób trafi ono do odbiorców, że faktycznie przekaże im to, co niezbędne, to co chciał im powiedzieć autor. Dlatego, im ważniejsze tłumaczenie mamy do wykonania, tym usilniej powinniśmy zabiegać o to, aby zajęli się nim prawdziwi specjaliści, tacy którzy od dawna są w tym zawodzie i cieszą się naprawdę ogromnym uznaniem.

Wówczas będziemy mieli pewność, że my także będziemy tutaj zadowoleni.