Jak działają największe rafinerie?


Rafinerie ropy naftowej zajmują się wydobyciem a następnie przetwarzaniem surowca jakim jest ropa naftowa. Produkują z niego wiele ropopochodnych materiałów takich jak benzyna, oleje opałowe, paliwa, koks czy asfalty. Rafinerie zajmują się przetwarzaniem ropy naftowej na skale przemysłową. W zależności od profilu produkcyjnego rafinerii produkty ropopochodne pozyskuje się na różne sposoby.
Mogą one powstać np. w procesie destylacji, w którym ropę naftową rozdziela się na frakcje. Popularna jest tez metoda absorpcji, która wykorzystuje się do usuwania z ropy naftowej gazów C4-C5. W rafineriach przeprowadzany jest także proces krystalizacji, który wykorzystuje się do odparafinowania.
Rzadziej stosuje się adsorpcję czy akstrakcję. W rafineriach przeprowadza się także wszelkie procesy, które zmieniają skład chemiczny ropy naftowej. Jest to np. kraking, reforming, pirolioza, uwodornienie oraz izomeryzacja.
Bardzo często przy największych rafineriach działają też oddziały produkujące polimery.
Przeczytaj również: Ty mnie, a ja ciebie… przyjmę do domu!
Przeczytaj również: Beskidy
Przeczytaj również: Różne stopnie trudności
Polecane artykuły

Dalekowzroczność
Drugą z kolei wadą wzroku, bardzo rozpowszechnioną wśród ludzi na całym świecie, jest dalekowzroczność, inaczej nazywana też nadwzrocznością. W przeciwieństwie do krótkowzroczności, w tym wypadku chory postrzega niewyraźnie przedmioty, które znajdują się blisko niego. To jednak nie przeszkadza jej

Delfinoterapia
Kontakt człowieka z delfinami, jego współistniejące przebywanie, obserwowanie jak ciało delfina zanurza się w wodzie lub z niej wyskakuje, uspokaja człowieka i nastraja optymizmem. Głos, jaki wydostaje się z delfiniego gardła działa także w sposób bardzo intensywny na wewnętrzne odczucia człowieka.