System handlu emisjami
Handel emisjami jest nie tylko jednym z najważniejszych instrumentów polityki ekologicznej Unii Europejskiej, który służy do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Jego wdrożenie stanowi realizację postanowień wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. Handel emisjami dwutlenku węgla (w krajach członkowskich Unii Europejskiej), został wprowadzony 1 stycznia 2005 roku.
W Polsce kwestie handlu emisjami zostały uregulowane ustawą z dnia 22 grudnia 2004 roku o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji. Uprawnienia do emisji przyznawane są zainteresowanym podmiotom na kilkuletni okres rozliczeniowy (pierwszy okres objął lata 2005-2007, kolejne okresy są pięcioletnie) – w „koncesji” określona jest dopuszczalna wielkością emisji. Przydział uprawnień (jedno uprawnienie odpowiada emisji 1 tony CO2) ma pokryć własne potrzeby emisyjne instalacji wynikające z wielkości produkcji.
W przypadku niewystarczającej ilości uprawnień, prowadzący instalację musi dokupić ilość potrzebną do prowadzenia dalszej produkcji.
Polecane artykuły
Odnawialne źródła energii w Polsce – po co?
Produkowanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest wynikiem potrzeby ochrony środowiska oraz chęcią wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Obecnie głównym celem Polski jest zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Poza tym ciągle rozwijająca się gospodarka
Symultaniczne wyzwania
Dochodzimy do tych aspektów pracy tłumacza, które stanowią dla niego największe zawodowe wyzwanie. Tłumaczenia ustne – tylko część fachowców się ich podejmuje. Najczęściej są to tłumacze przysięgli, którzy realizują się w różnych okolicznościach. Mogą pośredniczyć w rozmowach polityków na międzynar