System handlu emisjami


Handel emisjami jest nie tylko jednym z najważniejszych instrumentów polityki ekologicznej Unii Europejskiej, który służy do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Jego wdrożenie stanowi realizację postanowień wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. Handel emisjami dwutlenku węgla (w krajach członkowskich Unii Europejskiej), został wprowadzony 1 stycznia 2005 roku.
W Polsce kwestie handlu emisjami zostały uregulowane ustawą z dnia 22 grudnia 2004 roku o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji. Uprawnienia do emisji przyznawane są zainteresowanym podmiotom na kilkuletni okres rozliczeniowy (pierwszy okres objął lata 2005-2007, kolejne okresy są pięcioletnie) – w „koncesji” określona jest dopuszczalna wielkością emisji. Przydział uprawnień (jedno uprawnienie odpowiada emisji 1 tony CO2) ma pokryć własne potrzeby emisyjne instalacji wynikające z wielkości produkcji.
W przypadku niewystarczającej ilości uprawnień, prowadzący instalację musi dokupić ilość potrzebną do prowadzenia dalszej produkcji.
Przeczytaj również: Ty mnie, a ja ciebie… przyjmę do domu!
Przeczytaj również: Beskidy
Przeczytaj również: Różne stopnie trudności
Polecane artykuły

Delfinoterapia
Kontakt człowieka z delfinami, jego współistniejące przebywanie, obserwowanie jak ciało delfina zanurza się w wodzie lub z niej wyskakuje, uspokaja człowieka i nastraja optymizmem. Głos, jaki wydostaje się z delfiniego gardła działa także w sposób bardzo intensywny na wewnętrzne odczucia człowieka.

Hipoterapia
Bardzo popularną, i stosunkowo łatwo dostępną, formą rehabilitacji, terapeutycznego oddziaływania na ludzkie ciało i duszę, jest hipoterapia, czyli relacja nawiązywana między człowiekiem a koniem. Dzięki swojej masie i wielkości koń daje uczucie stabilności, poczucie względnego bezpieczeństwa a takż