bait tech

Gryziemy technologicznie
Nauka gry na keyboardzie
www.spafactory.pl

Keyboard to bardzo lubiany instrument klawiszowy przez początkujących muzyków. Jest elektroniczny, a w związku z tym istnieje możliwość automatycznego zapisywania poszczególnych wykonań i odtwarzania w razie potrzeby. Nauka gry na keyboardzie nie należy do trudnych. Z tego powodu decydują się na nią wszyscy ci, którzy w przyszłości myślą o podjęciu praktyk na fortepianie i pianinie.

Pomimo wszystko – tak jak w reszcie instrumentów, prawdziwe efekty można osiągnąć jedynie po wytrwałej, cyklicznej nauce. Dla zainteresowanych grą na keyboardzie przygotowaliśmy etapy przyswajania poszczególnych elementów wiedzy:

 • Pierwsze czego trzeba się nauczyć to nauka pięciolinii oraz rozkładu nut na klawiaturze instrumentu. Nuty dzielą się na te znajdujące się w tzw. kluczu wiolinowym oraz basowym.

  Jedne i drugie są potrzebne i prędzej czy później się przydadzą;

 • Największym problemem w gry na keyboardzie okazuje się być koordynacja rąk. Jest to etap drugi, który należy ,,pokonać’’ by móc swobodnie rozwijać dalsze umiejętności i pogłębiać wiedzę. W tym kroku trzeba przyzwyczaić do siebie nawzajem obie dłonie. Można to robić na kilka sposobów.

  Najbardziej popularnym jest nauka grania na przemian: raz prawą, raz lewą ręką (zamykając przy tym oczy). Po długich praktykach można nabrać takiej wprawy, gdzie połączenie jednej i drugiej dłoni będzie jak bułka z masłem;

 • Gdy opanujemy podstawowe umiejętności – dobrze jest wybrać pierwszy utwór. Należy przy tym pamiętać, że jego odtwarzanie nie powinno być wierną kopią oryginału. W pracy nad utworem, muzycy skupiają się na ich własnej interpretacji, stylem oraz dynamiką;
 • W trakcie zdobywania coraz to bardziej skomplikowanych umiejętności, można skupić się na pokonywaniu kolejnych utworów;
 • Może zdarzyć się, że w pewnym momencie keyboard stanie się nudnym instrumentem (poprzez jego szybkie przyswojenie).

  Wtedy dobrze jest pogłębić wiedzę w zakresie instrumentów klawiszowych i skorzystać przykładowo z lekcji gry na fortepianie.

Nauka gry na keyboardzie to bardzo popularne zajęcie wśród młodych ludzi. Często kojarzone z pierwszymi zainteresowaniami muzycznymi, zaraz obok gitary klasycznej. Keyboard nie ma ograniczeń w swojej grupie docelowej.

Wszystko dlatego, że sprawdza się zarówno w zespołach muzycznych (nawet w gatunku alternatywy i rocka), ale i klasycznie – na weselach i potańcówkach. Jest instrumentem uniwersalnym, standardowym, ale nie nudnym!.